Незалежно від того, хотіли б Ви вивчити нову мову, відновити функції організму внаслідок інсульту, або відвоювати деякі втрачені функції після черепно-мозкової травми, в основі цих процесів лежить нейропластичність?
Термін нейропластичність походить від кореня слова нейрон і пластичність. Нейрон це нервові клітини в нашому мозку. Кожна окрема нервова клітина складається з аксона, дендритів, і пов'язані нейрони між собою за допомогою синапсів. Слово пластичність означає ліпити, зліплювати, або змінювати. Нейропластичність означає процес змін, під час якого мозок має перебудуватися, створюючи нові нейронні зв'язки, щоб пристосуватися, до нових умов існування. Мозок можете будувати нові нейронні зв'язки таким же чином, коли вчиться чомусь новому. Чим більше Ви зосереджені і практикуєтесь, тим краще Ви оволодієте новими навичками, які вивчаєте.
Після ушкодження (інсульт, черепно-мозкова травма) в мозку відмирає певна частина клітин і організм втрачає здатність виконувати ту функцію, яку виконували загиблі клітини. Однак, за певних умов, мозок може навчитись частково виконувати втрачену функцію. Але лише за певних умов: виконання конкретно-орієнтованого завдання та час. Цей процес завжди потребує часу, але якщо людина лише чекає на відновлення і не виконує певних конкретно-орієнтованих завдань, то тоді процеси нейропластичності будуть не на нашому боці. Стосовно конкретно-орієнтованих завдань, то від тут багато залежить від професійності фізичного терапевта/ерготерапевта/логопеда (залежно від того яку функцію людина хоче відновити).